Blog > Komentarze do wpisu
Fałszerze ****

Historia dziesięciu lat życia Salomona Sorowitscha - fałszerza, który na polecenie Wermachtu dostaje się do obozu zagłady. Dostaje jedyną szansę na przeżycie - dalsza praca jako fałszerz. Do wykonania zadania, dostaje sztab pomocników, którzy mają odmienne zdanie na kwestię wojny, niemieckiego terroru a przede wszystkim samej sytuacji w której się znaleźli.
Rzetelne kino, ale czy wybitne? Ostatnia moja recenzja dotyczyła "XXY". Również "Fałszerze" dostały nominację do Oscara. Więcej, wygrały statuetkę. Tylko czy zasłużenie? Mam wątpliwości, bo choć "Die Falscher" jest dobrze zagrane, ma porywającą fabułę to nie jest filmem wybitnym. To na co warto zwrócić uwagę (i trudno tego nie zrobić) to główna rola, zagrana przez Karla Markowicsa. Przez swoją neutralną mimikę twarzy, przedziera się ból, ale i chęć przetrwania wojny. Początek filmu jest tylko wstępem do pytania, czy są wartości rekompensujące przeżyty dramat.
Mocne kino, na pewno warte obejrzenia chociażby ze względu że cała historia opiera się na historycznym fakcie chęci zniszczenia gospodarek Wielkiej Brytanii i USA przez wpuszczenie do obiegu ogromnej ilości fałszywych banknotów.
piątek, 07 marca 2008, zaginiony22

Polecane wpisy