Blog > Komentarze do wpisu
Opowieść Zimowa ***
W kolekcji filmów "Tomasz Raczek poleca" znalazłem m.in. "Wojnę Zimową". Film jest zapisem przeżyć wojennych jednego z fińskich oddziałów, podczas 155-dniowej wojny rosyjsko-fińskiej. W fabułę wpleciono losy dwojga braci, którzy razem walczą na froncie.
Niezły film. Przede wszystkim ciekawy, ze względu na praktyczny brak kontaktu polskiego widza z kinematografią Finów. Oprócz serii "Leningrad Cowboys" i pozostałych filmów Aki Kaurismaki nie dociera do nas praktycznie nic. "Wojna Zimowa" jest doskonale odtworzona, widać to szczególnie w warstwie scenografii. Rozumiem, że Finlandia do kraj lasów, ale wysadzonych drzew i jatki bez użycia komputera dawno w filmie nie widziałem. Fabuła, jak to w filmach wojennych potraktowała naszych bohaterów w taki sam sposób. W sumie nie ma się czemu dziwić, bo co nowego można wymyśleć w tym temacie. Tylko tyle, i aż tyle.
Oglądając ten film miałem wrażenie, że dopełnieniem tej historii może być "Archipelag GUŁag" - szczególnie jego drugi i trzeci tom, w którym Sołżenicym opisuje, iż na front rosyjski szli ludzi kompletnie bez uzbrojenia i przygotowania. W efekcie mimo liczebnej przewagi, wojskom fińskim udało się przetrwać blisko półroczne oblężenie.
Dla fanów filmów wojennych - pozycja obowiązkowa, dla reszty jako ciekawostka.
poniedziałek, 18 sierpnia 2008, zaginiony22

Polecane wpisy

Komentarze
robmar48
2008/09/02 18:13:47
Bardzo interesująca strona,
gratuluję:)
Zapraszam do obejrzenia mojej:)

Pozdrawiam,
Robi