Blog > Komentarze do wpisu
Czyż nie dobija się koni *****

Dzisiaj krótko.
Sydney Pollack pierwszy wielki sukces odniósł opisywanym dzisiaj filmem. Trudno nazwać recenzją coś, co zostało już zrecenzowane wielokrotnie, i na pewno bardziej doświadczeni ode mnie rozłożyli ten film na czynniki pierwsze.
"Czyż nie dobija się koni" zapisało się w całej karierze Pollacka jako jeden z jego najlepszych filmów. Opowiada historię dwójki przypadkiem poznanych ludzi, którzy postanawiają wystartować w maratonie tańca, gdzie główna wygrana gwarantuje dalszy byt przez kolejne miesiące, być może lata. Akcja dzieje się w samym środku amerykańskiego kryzysu lat trzydziestych, a więc chętnych do uczestnictwa nie brakuje. Konkurenci są więc w stanie poświęcić siły, ale również i godność tylko po to, aby trzymać się szansy wygranej. Na końcu czeka ich niespodzianka, choć zapewne nie taka jakiej oczekiwałby widz.
Igrzyska tańca, są jedynie pretekstem do pokazania jakimi instynktami kierują się ludzie, i jak bezwzględnymi istotami potrafią być wobec siebie.
Życie dopisało drugie dno do tego filmu. Od kilkudziesięciu lat telewizja karmi konkursami, plebiscytami, reality show i innymi produkcjami mającymi na celu wyłącznie pokazanie zwycięzców. Cynizm producentów już dawno doprowadził do przekroczenia wielu moralnych barier, tylko po to aby dać ludziom rozrywkę, często miałką intelektualnie, zarazem upadlającą bohaterów. I w dalszym ciągu jest ona konsumowana przez oglądających. "Czyż nie dobija się koni" jest przepowiednią tego co faktycznie już następuje.
Ten film można również rozpatrywać na płaszczyźnie miłosierdzia. Czyż nie dobija się koni? W którym momencie upodlenia dobija się ludzi? Czy są jej jakieś granice? Ludzkie miłosierdzie jest elastyczne w kierunku zwierząt, w kierunku ludzi jesteśmy bardziej odhumanizowani.
Nie są to przewrotne pytania. Owszem trudne, ale i taki jest właśnie film. Daje do myślenia. Kopie.
Świetne kino. Nic a nic się nie starzeje. Plus Jane Fonda, w głównej roli.
wtorek, 11 listopada 2008, zaginiony22

Polecane wpisy