Blog > Komentarze do wpisu
Nienawiść ****1/2

Mathieu Kassovitz jest gościem. Zdolnym rzemieślnikiem, który tworzy obrazy z głową. Fakt, ostatnio powinęła mu się noga w Hollywood (zarówno jego "Babylon AD", jak "Gothika" zostały zmasakrowane przez krytykę, i dosyć chłodno przyjęte przez widzów), ale nie zapominajmy o jego "Assassins", "Purpurowych rzekach", rolach w "Amelii" oraz doskonałym "Amen". Kassovitz reżyseruje, pisze scenariusze, gra w filmach, ostatnio też daje kasę na kolejne filmy. Jak na 40 lat, to sporo osiągnięć, tym bardziej że zaczynał karierę we Francji. Zresztą po wspomnianym filmie z Van Diselem, zapewne wróci do swojej ojczyzny.
"Nienawiść" powstał w 1995roku. Tytuł, został w filmie zinterpretowany na tle jednego dnia z życia jednej z paryskich dzielnic. Główne postacie, trzech młodziaków, pomimo różnego pochodzenia (Żyd, Arab i Murzyn), wspólnie spędzają czas na wybrykach, walce z policją, i całym otaczającym ich światem. Dosyć wąski to świat, bo Panowie nie wychylają nosa poza wspomnianą dzielnicę. Jeśli już, to tylko po to aby dokonać kolejnej afery. Bez szans na resocjalizację, wyeliminowani przez (paradoskalnie) kapitalistyczny system, przekraczają kolejne granice brutalizacji swoich czynów. Kończy się to tragicznie, choć bez wyciągnięcia wniosków przez otoczenie.
Smutny to film, tym bardziej że niewiele przez ostatnie 15 lat zmieniło się w Paryżu. Kraj szczycący się długą tradycją wolności słowa, w zawoalowany sposób nie daje cienia szansy na wyjście z getta, tym którzy chcieliby tego dokonać (dla przykładu, trudno jest dostać dobrą pracę tym mieszkającym na przedmieściach - bo mieszkają tam również arabowie, murzyni, emigranci). Problem nie dotyczy zresztą tylko tego kraju, podobnie jest we Włoszech o czym ostatnio przypomniała głośna "Gomorra".
"La Haine" wzbudził ogromne zainteresowanie widzów na całym świecie. Otrzymał Złotą Palmę w Cannes, nagrodę Cezara dla najlepszego filmy roku. Na uwagę zasługuje kapitalna gra głównych aktorów, między innymi Vincenta Cassela.
Mocne kino, daje dużo do myślenia.
wtorek, 24 marca 2009, zaginiony22

Polecane wpisy

Komentarze
latajacy_talerz
2009/03/24 18:01:00
Babylon AD jest po prostu koszmarnym filmem. Nie mogłem uwierzyć w to, że zrobił to Kassovitz. Teraz czekam na wersję reżyserską.

Co do "Nienawiści" - przerażające jest to, że problem wcale się zdezaktualizował.
-
mazoorex
2009/03/25 12:44:55
przypadkowo trafiłem na ten film lata temu i cały czas jest wysoko w moim prywatnym notowaniu. brutalna i nudna rzeczywistość. nuda, głupota, krótkowzroczność bohaterów jest bardzo autentyczna. przyjmójąc Twoją skalę ocen (1-5) daję 4+
-
2009/04/03 14:29:41
bylam na "nienawisci" w czasach jak grali go w kinach jako nowosc :))) dodatkowo pamietam, ze pani bileterka obwiescila mi, ze jezeli nie bedzie miala bodajze 5widzow to odwola projekcje, no i udalo mi sie namowic jakies dwie spacerujace pezd kinem pary na obejrzenie tego filmu. nie zapytalam ich po filmie czy warto bylo, ale mam nadzieje, ze podobal im sie tak bardzo jak mi.