Blog > Komentarze do wpisu
Zawieście czerwone latarnie *****
Best film wydał właśnie trójpak "Orientalna uczta", gdzie znalazły się trzy produkcje z dalekiego wschodu. Na pierwszy ogień, i w zasadzie jeden tytuł który koniecznie chciałem obejrzeć, czyli "Zawieście czerwone latarnie". Film ten był pierwszą znaną mi chińską produkcją, którą zwróciła uwagę na potencjał tego kraju w kinematografii światowej. Dostał też swoje miejsce w wydanej w latach dziewięćdziesiątych "Kronice filmu".
Film opowiada o losach nowoprzybyłej i nowomianowanej na czwartą żonę Songlian, młodziutkiej dziewczynie która przerwała dopiero co rozpoczęte studia ze względu na sytuację materialną swojej rodziny. Decydując się na spełnienie woli matki, nie zdaje sobie sprawy że wprowadza się do miejsca, w którym każda z żon walczy o względu swojego męża. Nie ma ustalonych zasad tej gry, wszystkie podstępy i kłamstwa mają swój jasno określony cel. Pożądanie męża, jest równe wyższej pozycji społecznej na dworze ze wszystkimi przywilejami. Songlian podejmuje walkę, ale będąc niedoświadczoną w takich rozgrywkach doprowadza do kolejnych tragedii.
Bardzo subtelne, oryginalne i świetne przemyślane dzieło. Każdy kadr poraża swoim pięknem, spokojem i harmonią. Tu nie ma przypadkowych kadrów. Pan Domu nie pojawia się w żadnym zbliżeniu, to nie on jest bohaterem fabuły. Film jest podzielony na pory roku, zaczyna się od lata ale nie ma w nim wiosny. Nie ma też wiosennego odnowienia relacji w domu. Zdjęcia ograniczają się do planu dworu. Muzyka i obraz nie określają czasu, tylko jeden rekwizyt zdradza kiedy akcja może mieć miejsce.
Piękne to kino. I ponadczasowe. Jakże egzotyczne dla europejskiego widza. Ale zarazem czytelne. Reżyser filmu wsławił się w kolejnych latach bombastycznymi produkcjami typu "Hero" czy "Dom latających sztyletów", ale tylko w "Zawieście czerwone latarnie" harmonia obrazów i zwykła skromność środków dają poczucie prawdy w kadrze. Co nawiazem mówiąc zostało spotęgowane przez wydanie DVD, w którym wydawca nie zadbał o taśmę bez brudów. 
poniedziałek, 08 lutego 2010, zaginiony22

Polecane wpisy

Komentarze
2010/02/19 02:10:09
Czesc, w jaki sposob mozna sie z Toba skontaktować? moglbys podać np email?
-
2010/02/19 17:47:04
W zakładkach jest kontakt do mnie. Proszę wybrać odpowiedni link i pisać :)
-
Gość: asia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/03/07 14:15:32
Przejrzałam, wybrałam, na pewno wrócę! :)